За проекта
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА (МОН) И НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА (МО) „ИЗУЧАВАНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА ТРАДИЦИИТЕ И ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ“
I. НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРОГРАМАТА Патриотичното възпитание е част от образователния процес, който има за цел формирането на личността от най-ранна възраст. Ценностната система на човека се изгражда чрез възпитание в семейството, в училището, чрез приемане и спазване на обществените норми и поведение. Патриотизмът е обич към родината и желание за опазването ѝ, възхищение от националните постижения, привързаност към родната земя, език и традиции. Една от важните задачи на българското образование е да спомага за изграждането на стабилна ценностна система в подрастващите, в която патриотизмът заема особено място. От друга страна, ангажирането на въображението на учениците несъмнено съдейства за тяхното физическо, интелектуално и личностно развитие. Нужно е изграждане на възгледи, които да повишат в ученика мотивацията за участие в дейности, които да подсилят усещането му за принадлежност към неговото училище и да го възпитат като гражданин на България. Осъществяването на програмата ще допринесе за придобиване на нови компетентности в областта на гражданското образование и патриотичното възпитание на учениците, както и за провеждане на дейности, свързани със съхраняването на историческата памет за българската армия и за националните традиции и култура.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
ОПИСАНИЕ НА МОДУЛ А)
„Разработване на училищни проекти, свързани с изследване на историческото минало на българската армия, както и за тържествено отбелязване на Деня на храбростта и празника на Българската армия – 6 май“
1. ЦЕЛИ
1.1. изграждане и поддържане на училищни традиции, свързани с патриотичното възпитание;
1.2. формиране на граждански ангажирани личности, приобщени към ценностите на демократичното общество;
1.3. осмисляне на свободното време на учениците със занимания по интереси, подпомагащи интелектуалното, духовното, нравственото и физическото им израстване;
1.4. засилване на интереса на учениците към историята и постиженията на българската армия.
2. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
2.1. повишен интерес от страна на ученици, родители и училищни ръководства към историческото минало на българската армия;
2.2. формирани граждански ангажирани личности, приобщени към ценностите на демократичното общество.
3. ОБХВАТ И БЕНЕФИЦИЕНТИ Програмата се изпълнява на територията на Република България и обхваща училища, в които се обучават ученици от VIII до X клас – около 2000 училища в страната. Бенефициенти на средствата по модула са държавни и общински училища, в които се обучават ученици от VIII до X клас.